אייאמס. תזונה משובחת לכל החיים יוקנובה. תזונה שמבינה את הכלב שלך
טלפון לשירות לקוחות יוקנובה
באנר אייאמס
באנר הרשמה יוקנובה
באנר סרטונים יוקנובה
נטייה להשמנה

משקל עודף בכלבים וחתולים - הבעיה והפתרונות

אחת הרעות החולות בעידן המודרני היא ההשמנה, תופעה נפוצה מאוד בקרב ההולכים על שתיים אך גם בקרב ההולכים על ארבע. בין רבע לשליש מחיות המחמד (כלבים וחתולים) סובלות ממשקל עודף - הבעיה הרווחת ביותר במרפאות הווטרינריות.
מקובל להגדיר כלבים וחתולים במשקל גוף העולה על 15% ממשקלם האידאלי כ- OVERWEIGHT
וכאלה שמשקלם למעלה מ- 25% ממשקלם האידאלי כ- OBESE.

הגורם העיקרי לבעית ההשמנה היא אכילת יתר המלווה לרב במיעוט פעילות גופנית ובמילים אחרות: חוסר איזון בין צריכה לשריפת קלוריות.  יש לזכור כי קרוביהם הלא מבוייתים של הכלבים והחתולים צדים את מזונם בטבע לעיתים לא מזומנות כך שבאופן טבעי הם אוכלים פחות. בנוסף לזמינות המזון הגבוהה ממנה נהנות חיות הבית ישנן סיבות נוספות להשמנה כמו מחלות מסוימות (תת תיפקוד של בלוטת התריס), תרופות מסוימות (סטרואידים) ותופעות הנילוות לניתוחים מסוימים (עיקור).

פרט להיבט האסטתי 
משקל יתר הוא גורם סיכון משמעותי למחלות רבות כמו יתר לחץ דם, סכרת, קשיי נשימה ודלקות פרקים הנובעות מלחץ משקלי ומשינוי דפוס הליכה המלווים לרוב גם בצליעות ובכאבים.  גזעי כלבים מסוימים כמו קוקר ספניאל, לברדור וגולדן רטריבר נמצאים ברמות סיכון גבוהות יותר לצבירת משקל עודף מסיבות גנטיות ובגזעים אחרים כמו בוקסר או רועה גרמני התופעה נדירה יותר.
הרופא הווטרינר מיומן בהערכת מצבם הגופני של חיות המחמד ומתבסס על המשקל, המראה של מיתאר המותן, מידת הבולטות של עצמות האגן  והמגע - על ידי מישוש עובי הרקמה השומנית מעל הצלעות.
אחת הדרכים לכימות משקל הכלב והחתול היא דירוג המצב הגופני על פי: Body Condition Score המציין רזון או תת-משקל כ-"1" משקל יתר "5" ומשקל אידאלי כ-"3". מניעה היא כמובן עדיפה על טיפול והדרך האידאלית לשמירת משקל טמונה במעקב שיגרתי  על משקל החיה בכל ביקור במרפאה.

כאשר הכלב או החתול מאובחנים כבעלי משקל עודף, על הווטרינר לוודא ראשית כי בעיית ההשמנה איננה נובעת ממחלה או כתופעת לואי. באם המסקנה היא שההשמנה היא תוצאה של אכילת יתר חשוב להציב בתחילת "המסע" למשקל האידאלי יעד בק"ג וזמן (שבועות או חודשים)  וללוות אותו בביקורות תכופות של לפחות פעמיים בחודש אצל הוטרינר. 
הקצב המומלץ לירידה במשקל הוא ירידה הדרגתית של 2.5%  - 1.5% ממשקל הגוף לשבוע. כמו כן חשוב להתאים לכלב תוכנית הדרגתית של עליה בפעילות הגופנית.
יש לבחור במזון המתאים, לדייק בכמות האכלה ולהמנע ממתן תוספות. בעצם האכילה מושקעת אנרגיה ונשרפות קלוריות ולכן מומלץ לחלק את מנת ההאכלה היומית למספר ארוחות.

ניתן לחלק את המזונות המיועדים לכלבים וחתולים במשקל עודף לשניים:

מזונות מסחריים "לייט" 
מזונות "לייט" מיועדים בעיקר למניעת עלייה במשקל לכלבים וחתולים בעלי נטייה להשמנה או לכאלה שהם בעלי משקל עודף קטן יחסית - עד 15% משקל יתר.

מזונות רפואיים*
מזונות רפואיים להפחתת משקל מתחלקים גם הם לשניים:
מזונות עתירי סיבים
מזונות עתירי סיבים הם מזונות בעלי רמת סיבים של למעלה מ-10%. הסיבים שנועדו לתמוך בהורדת המשקל גורמים לעליה בנפח הצואה ולמספר "יציאות" גדול יותר ביממה. חסרונם הוא בכך שהירידה במשקל גורפת הן מרקמות השומן אך גם מרקמות השריר. תדירות היציאות הגבוהה גורמת לכך שרמת הספיגה של רכיבי מזון חיוניים כמו ויטמינים ומינרלים גם היא יורדת  
מזונות שאינם עתירי סיבים 
Eukanuba Restricted Calorie הוא מזון רפואי שאיננו מבוסס על רמות סיבים גבוהות ובהזנתו ניתן לרדת במשקל בעיקר דרך ירידה ברקמות השומניות וללא פגיעה ברקמה השרירית.

יתרונות נוספים ל-Eukanube Restricted Calorie:
רמות שומן נמוכות – פחות מ- 10%
מקור החלבון מהחי בלבד – שמירה על המסה השרירית
אל-קרניטין – ויטמין המקל על "שריפת" השומנים
פחמימות בעלות ערך גליקמי נמוך כמו שעורה, סורגום וחיטה  – לשיפור בתחושת השובע לאורך זמן
תוספת כרומיום – לשיפור תיפקוד האינסולין וחילוף החמרים

*חשוב: מותר להאכיל את הכלב במזונות רפואיים אך ורק בהמלצת רופא וטרינר !

לסיכום, ניתן היום למנוע בעיות עודף משקל בקלות יחסית באמצעות מזון הולם ופעילות גופנית. חשוב להיעזר בווטרינר להערכת מצב, לטיפול ולמעקב עד להשגת היעד. ההיבט האסטתי במשקל עודף משני ביחס להשפעות הבריאותיות השליליות לכלבים וחתולים שמנים.

 

 

 

 

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים