אייאמס. תזונה משובחת לכל החיים
באנר הרשמה אייאמס
טלפון לשירות לקוחות אייאמס
באנר יוקנובה
באנר סרטונים אייאמס

השמנת יתר בחתולים

חתול שמן הינו חתול הנמצא בסיכון גבוה לבעיות בריאותיות ולאורך חיים קצר.
אם החתול שלכם שמן, עזרו לו לרדת במשקל ולחזור לכושר גופני טוב.

"השמנת יתר" הפכה לבעיה בריאותית משמעותית ביותר בעולם המערבי, לא רק לבני אדם אלא גם עבור כלבים וחתולים.
לפי דיווחים של האקדמיה האמריקאית למדעים: 25%-40% מהחתולים המבקרים אצל הוטרינר סובלים מעודף משקל.
בבסיס כל עודף משקל מתקיימת הנוסחה הפשוטה של: כמות הקלוריות הנכנסת לגוף לעומת כמות הקלוריות הנשרפת ע"י הגוף.
חוסר איזון בין צריכת אנרגיה לשרפתה מביא לעודף אנרגיה הנצבר בגוף כשומן.
כמו כל הורה טוב, אנו מתמוגגים מהחתול שלנו שנהנה "לטרוף" את מנת המזון שלו ואף מדרבנים אותו לאכול יותר.. . אנחנו נהנים לשבת איתו על הכורסה ולהתגפף ושוכחים שגם הוא זקוק לפעילות  גופנית יזומה. אך עלינו לזכור שאכילה מופרזת גורמת למשקל עודף ומשקל עודף הוא הוא גורם סיכון משמעותי לבעיות בריאותיות קשות. השאלה היא לא: "האם החתול יפתח בעיות?" אלא "אילו בעיות הוא יפתח ומתי?".

הבעיות הקשות שחתול שמן צריך להתמודד איתן הן:
מחלת הסוכרת - בחתולים כמו באנשים השומן העודף בגוף מוביל לעמידות לאינסולין. מחקרים מראים שבחתולים שמנים ישנה ירידה של 50% ברגישות לאינסולין והם נמצאים בסיכון של פי 3 לפתח סוכרת.
בעיות לב -  השמנה גורמת לעומס פעילות על הלב הבאה לידי ביטוי באי סבילות למאמץ גופני.
קוצר נשימה - לחתול השמן ישנה חגורת שומן בעובי של כסנטימטר עד שני סנטימטר סביב בית החזה לכן נדרשת ממנו עבודה מאומצת יותר בהפעלת שרירי הנשימה וכתוצאה מכךהוא מתקשה לנשום נשימות עמוקות.
בעיות מפרקים ותנועה - אצל החתול השמן קיים עומס מיותר על המפרקים. עומס זה גורם לניוון המפרקים ולכאבים.
כבד שומני - כאשר חתול שמן מפסיק לאכול (כתוצאה ממחלה או ממצב לחץ) שומן גופו מגוייס על מנת לספק אנרגיה לגוף. בתהליך של פירוק וניוד השומן עוברים תאי השומן בכבד. הכבד של החתול אינו יודע להתמודד הכמות הגדולה של השומן והוא מצטבר בתאי הכבד, פוגע בתפקודו ומביא למצב של כשל כבד שהוא מצב מסכן חיים.
לכן בחתול שמן אפילו בעיה קלה יחסית כמו הצטננות עלולה להפוך למסכנת חיים. 

קיימים שני מצבים בהשמנה:
עודף משקל (Over Weight)
  - המוגדר כעודף משקל של כ- 15% מעל משקלו האידיאלי של החתול.
והשמנת יתר (Obesity) -  המוגדר כעודף משקל של 20%-25% מעל המשקל האידיאלי של החתול. השמנת היתר פוגעת בבריאות החתול וביכולת התפקוד שלו.

הטיפול בהשמנה הוא קשה. המניעה - הרבה יותר קלה. על כן חשוב להבין מה הן הסיבות להשמנה:
גורמים פיסיולוגיים:
גיל
- הדרישות האנרגטיות של חתול בוגר הולכות ופוחתות עם התקדמות הגיל.
עיקור/סירוס - קצב חילוף החומרים אצל חתול מעוקר או חתולה מסורסת  איטי יותר, ולכן דרישותיהם האנרגטיות נמוכות בכ- 25%.
בעיות בריאותיות - כמו בעיות במפרקים הגורמות לתנועתיות פחותה או מחלות הורמונליות.
מרכיב גנטי - נמצא שחתולים מעורבים וחתולים מגזע MANX נמצאים בסיכון מוגבר להשמנה.
גורמים חיצוניים:
ברוב המקרים מדובר בגורמים של האכלת יתר, חוסר פעילות גופנית או שילוב של שניהם.
שיעמום - אצל חתולים שאינם יוצאים מהבית המזון הופך לעיתים קרובות לתחליף לתעסוקה או עניין.
אכילה רצופה - אכילת יתר מתאפשרת כשיש לחתול גישה חופשית למזון, המזון טעים לו והוא בעל ערך קלורי גבוה והוא מתרגל לאכול במשך כל שעות היום.

אז מה לעשות (או לא לעשות)?
האסטרטגיה להורדה במשקל משלבת הגבלת כמות הקלוריות במזון על ידי מתן מזון רפואי דיאטטי עם שינוי סגנון חיי החתול: אכילה מבוקרת והגברת הפעילות הגופנית.

שינוי דפוסי אכילה:
1. מדידה מדוייקת של כמות המזון - ודאו שיש לכם את כוס המדידה התואמת את סוג המזון שאתם מאכילים. אם אין לחברה כוסות מדידה, יש לקחת באופן כוס ביתית שתשמש לצורך המדידה, לשקול אותה באמצעות משקל מטבח ביתי כאשר היא ריקה ולמלא אותה על פי משקל המנה המומלצת הרשום על גבי האריזה. עכשיו יש לסמן את הגובה אליו הגיע המזון בכוס. מעכשיו תוכלו להשתמש באופן קבוע בכוס זו למדידת המנה המומלצת.
הנחיות ההאכלה שעל גבי שק המזון הם לחתול הממוצע. אך יש לקחת בחשבון שלכל חתול קצב חילוף חומרים משלו ופרופיל גנטי שיכול להיות שונה מזה של "החתול הממוצע".
2. מתן חטיפים - יש להגביל את כמותם ולחשב אותם כחלק מכמות הקלוריות המצרכת ליום - כך שלא יעלו על 10% מכמות הקלוריות היומית המומלצת.
היות וחטיפים מהוים חלק מחיזוק הקשר בין הבעלים לחתול אין צורך להפסיק לתת אותם, אלא להקפיד על כמותם ועל איכותם.
3. המנעו מהאכלה חופשית - לחתול שמן אין להשאיר מזון במתקן האכלה עצמית.
4. תחנונים לאוכל - כשהחתול מתחנן לאוכל שחקו איתו במקום להאכיל אותו. פעמים רבות משמשת האכילה כתחליף לקבלת התיחסות מהבעלים.
5. מים טריים - כאשר קערת המזון ריקה מלאו במקומה את קערת המים במיים טריים. חתולים רבים ניגשים לשתות כשהם שומעים שממלאים להם את הקערה במים טריים.
6. שינוי מקום קערת המזון - שנו את מיקומה קערת המזון בבית כך שהחתול יצטרך לחפש ולנוע ברחבי הבית על מנת למצוא את האוכל שלו.
7. מספר ארוחות קטנות ביום - חלקו את המנה היומית לשש ארוחות ביום. החלוקה תפחית את התנהגות התחנונים לאוכל ותעלה את קצב חילוף החומרים.
מחקרים הראו שמזון המחולק לארוחות קטנות בזמנים קבועים מפחית את תחושת הרעב ומעלה את שיעור שריפת הקלוריות. זאת משום שתהליך האכילה והעיכול שורפים קלוריות ומיצרים חום.
8. דיאטה - לא על ידי הפחתת כמות המזון הרגיל- אם החלטתם לעשות לחתול דיאטה, אין לעשות זאת על ידי הפחתת כמות המזון הרגיל שהוא אוכל היות שכל המרכיבים במזון מאוזנים על פי כמות הקלוריות. לכן אם מורידים מכמות המזון מורידים גם מכמות הויטמינים והמינרלים שהחתול חייב לקבל. חתול שמן צריך לקבל מזון רפואי המיועד להורדה במשקל.
9. שינוי דפוסי הפעילות - התחילו בעידוד החתול לפעילות: פעילות גופנית מהווה 30% משריפת הקלוריות. בטבע החתולים צדים. החתול מבלה רוב הזמן במארב וכדי לתפוס את הטרף הוא רץ ריצה קצרה ומהירה. החתול אמנם אינו רץ מרתון אך אין זה אומר שלא צריך לעודד אותו לזוז. ניתן לעשות זאת בעיקר על ידי משחקים. יש להתחיל בפעילות גופנית באופן הדרגתי: מתחילים עם 2-3 דקות ביום ומגיעים ל-10 דקות פעמיים ביום.
10. משחקים - בחנויות לחיות מחמד קיים היום מבחר צעצועים שתוכנן במיוחד עבור חתולים (שימו לב לצעצועים האיכותיים של חברת "קרלי"). משחק טוב לחתול נחשב משחק המשלב אימון תוך כדי הפעלת האינסטינקטים הטבעיים של החתול - ובעיקר אינסטינקט הציד. חשוב שהמשחק יהיה בגודל של טרף קטן ובעל קול צורמני. ישנם צעצועים עם גמול מזון כמו צעצועים חלולים שאפשר להכניס אליהם כופתיות והחתול צריך להתאמץ כדי להשיג את המזון מתוך הצעצוע. מרחב המשחק אמור לכלול אפשרויות לטיפוס, שיווי משקל, משטחי גירוד ואפשרויות להסתתרות. מרחב המשחק אמור לעשות שימוש מלא במרחב התלת מימד.
11. דבקות במטרה - כמו בכל תכנית הכוללת הגעה ליעדים - יש לגייס משאבים אישיים ומשפחתיים...

12. תכנית מובנית המסייעת להורדה במשקל
אם אתם חושדים שלחתול שלכם יש עודף משקל גשו להתייעץ עם הוטרינר. ראשית על הוטרינר לשלול קיום בעיות בריאות כמו מחלות מטבוליות.

חתול שמן זקוק למזון רפואי איכותי שיביא להורדה הדרגתית במשקל - לא יותר מ1% ממשקל החתול בשבוע. ירידה במשקל באחוז גבוה יותר תביא לאיבוד משמעותי של מסת השרירים ולתחושת רעב. הורדת משקל מהירה יותר עלולה לגרום לתסמונת "הכבד השומני" (Hepatic Lipidosis).

13.   Eukanuba Restricted Calorie Diet (יוקנובה רסטריקטד קלורי דיאט)
מזון בעל גישה שונה וחדשנית להורדת משקל. מפחית את רמות השומן בגוף אך שומר על המסה השרירית שלו.
* מופחת קלוריות ודל שומן.
* מכיל חלבון איכותי מהחי עם נעכלות של 95%.
* בעל טעימות גבוהה.
* בעל רמת סיבים מאוזנת.
* מכיל שילוב ייחודי של פחמימות מורכבות המווסתות את רמת הסוכר בדם ומעניקות תחושת שובע לאורך זמן.
* מכיל רמות גבוהות של ויטמין A המסייע בשריפת השומן.
* מכיל רמות גבוהות של L-Carnitine השורף שומנים ובונה את מסת השריר.
* מכיל חומצות שומן חיוניות ביחס המתאים השומרות על בריאות מערכת העיכול ותורמות לעור ופרווה בריאים.

 בהצלחה!

 

   

 

 


 

 

 

 

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים