אייאמס. תזונה משובחת לכל החיים יוקנובה. תזונה שמבינה את הכלב שלך
טלפון לשירות לקוחות יוקנובה
באנר אייאמס
באנר הרשמה יוקנובה
באנר סרטונים יוקנובה

* גזים

ערב חורפי ,הזמנתם חברים לערב רגוע, בחוץ גשם, בבית חם ונעים. לאט לאט מתפשט ריח דומיננטי שאי אפשר להתעלם ממנו ,ריח הנפלט מאחוריו של הבוקסר שלך, הישן  מאושר למרגלותיכם. אתם מריצים בדיחות על כל העניין אבל האמת היא שכולם מנסים לסדר את נשימתם ואתם לא יודעים מה לעשות היות והכלב לא מפסיק "לשחרר".
גזים במערכת העיכול זו תופעה ביולוגית נורמאלית לחלוטין כל עוד הם לא מלווים באיבוד משקל או בשלשול. 99% מהגזים הנוצרים הם ללא ריח, הבעיה היא באחוז הבודד המכיל תרכובות גופריתיות.
אז מה אפשר לעשות? גם פה, כמו בכל בעיה רפואית התוצאה הטובה ביותר מתקבלת כשמטפלים בגורם.

סיבות אפשריות להיווצרות גזים בכמות גדולה מהנורמאלי? 
 
בליעת אוויר מוגברת
באופן נורמאלי את האכילה מלווה בליעת אויר. כמות גדולה יותר של אויר נבלעת בכלבים ברכיוצפאלים- בעלי פנים פחוסות, בגלל מעברי אוויר צרים ונטייה לנשום דרך הפה , באכילה מהירה כמו אכילה תחרותית –בנוכחות כלבים אחרים , בכלבים עם אכילה אגרסיבית או בכלבי עבודה/ספורט. במקרים אלו הפיתרון הוא שינוי הרגלי האכילה.

שינויים מומלצים :
• לחלק את כמות האכלה היומית לארוחות קטנות ומרובות.
• להאכיל את הכלב במקום שקט ומבודד.
• 30 דקות אחרי האכילה להוציא את הכלב להליכה (לא לפעילות מאומצת!!!) , ההליכה מעודדת מתן צואה והוצאת גזים תוך כדי.
• לשים קערה קטנה הפוכה  בתוך קערת המזון , צורת הגשה כזו של המזון מאיטה את האכילה .

אויר נבלע בדרך כלל אינו בעל ריח דוחה, הגזים עם הריח הדוחה הם הגזים המיוצרים כתוצר לוואי לתהליך פירוק מרכיבי המזון על ידי החיידקים המאכלסים את מערכת העיכול. פעילות מוגברת של החיידקים או כמות גדולה מהנורמאלי של חיידקים תביא ליצור גז מסיבי. הגורמים לעליה בכמות ובפעילות החיידקים בדרך כלל קשורים למזון.
המזון כגורם ליצירת גזים
• כאשר איכות המזון ירודה ומרכיביו בעלי נעכלות וספיגה נמוכים, יותר מזון לא מעוכל מגיע למעי הגס, כך לחיידקים הנמצאים שם באופן נורמאלי יש יותר חומר גלם לפירוק, יותר חומר= יותר גזים.
• ישנם מרכיבים שכיחים במזון מסחרי לכלבים שבפירוקם מיוצרים יותר גזים ,המובילים ברשימה :סויה, כמות סיבים מרובה, חלבון צמחי.
• פירוקו של מזון עשיר בקטניות, מוצרי חלב או פירות מייצר יותר גזים.
• תוספי מזון כמו ויטמינים ומינרלים הניתנים בנוסף למזון מגבירים את פעילות החיידקים וכתוצאה מכך גם את יצור הגזים.

אם כלבך רגיש וסובל מהבעיה וודא שהמזון שאתה נותן לו הוא בעל נעכלות גבוהה, רמת הסיבים שבו נמוכה (מתחת ל-5%) ,שהמזון כולל סיב פרהביוטי מסוג  FOSהתומך ביצירת אוכלוסיית חיידקים נורמאלית במערכת העיכול וברשימת מרכיבי המזון אין מרכיבים המביאים לייצור מוגבר של גזים . הקפד יותר מתמיד לא לתת לו שאריות  מארוחת המשפחה.
לפעמים דרושה התערבות תרופתית של חומרים סופחי גזים, יש בשוק מגוון מוצרים אך רק מעטים מהם הוכחו מחקרית כיעילים.כך שלהקפדה על איכות המזון ועל הרגלי האכילה ישנו מקום מרכזי בצמצום תופעת הגזים.

 

דרונט בניית אתרים