אייאמס. תזונה משובחת לכל החיים יוקנובה. תזונה שמבינה את הכלב שלך
באנר אייאמס
באנר הרשמה יוקנובה
טלפון לשירות לקוחות יוקנובה
באנר סרטונים יוקנובה

* חוש הראיה

האם כלבים עיוורי צבעים או האם הם רואים צבעים?
התשובה היא כן.

כלבים רואים צבעים אך באותו הזמן הם גם עיוורי צבעים.

האם כלב הנחייה יודע לחצות את הכביש בגלל צבע האיש ברמזור או בגלל מיקום האיש ברמזור?
כלב נחיה לא מבחין בצבע אדום-ירוק וגם לא מסוגל לקרוא רמזורים.
תשובה בגרסה הקצרה היא שהכלב יודע מתי לחצות כשהוא מקבל הוראה מבעליו לחצות.
בזמן ההכשרה העיוור לומד לזהות מתי הכביש פנוי על סמך רעשי תנועה, כלב הנחיה לא יחצה אם הוא חושב שזה לא בטוח- מה שקרוי בשפה המקצועית "אי -ציות אינטליגנטי". זה השיקול שמאפשרים לכלב.

כבעלי כלבים אחת השאלות המטרידות היא בדבר ראייתם . 

צביעת התמונה
רשתית העין של יונקים מכילה שני סוגים של תאים הרגישים לאור :קנים ומדוכים. הקנים רגישים רק לעוצמות של אור, על ראיית הצבעים אחראים תאי המדוכים .
באדם ישנם שלושה סוגים של תאי מדוכים השונים זה מזה בפיגמנט שהם מכילים. כל פיגמנט רגיש לאורך גל שונה .
הצבע שאנו רואים מושפע ממידת הגירוי של כל פיגמנט. (אור זה ספקטרום של אנרגיה אלקטרומגנטית באורכי גל שונים, אדם רואה באורכי גל שבין 700-400 ננו-מטר).
1. פיגמנט רגיש לכחול (אורכי גלים קצרים).
2. פיגמנט רגיש לירוק (אורכי גלים בינוניים ).
3. פיגמנט רגיש לאדום (אורכי גלים ארוכים).
המדוכים מחוברים בקשר של אחד על אחד אל עצב הראיה ואל מרכז הראיה במוח . מכל מדוך מגיע גירוי שונה למוח!! המוח ממיר את המידע לתמונה צבעונית תלת -ממדית. כלבים הם בעלי ראייה דיכרומטית     ( Dichromacy ) כלומר בעלי שני סוגי פיגמנטים בנוסף יש להם שביעית ממספר תאי המדוכים באדם התוצאה שהם רואים טווח צבעים מצומצם מאיתנו. לעומתנו פיגמנט אחד חסר להם, הפיגמנט החסר הוא ירוק ולכן אינם מבחינים בין ירוק לגווני אדום, בין ירוק לגווני צהוב, ובין כתום.  מצב כזה גם קיים באחוז אחד מהגברים באוכלוסייה( Deuteranopia )  . מה שנראה לנו אדום נראה להם כאפור ואותו דבר בנוגע לירוק. הם כן מבחינים בין כחול לצהוב  ורואים מצוין את גווני הכחול השונים. מבין החיות לציפורים יכולת ראיית צבעים המפותחת ביותר.לציפורים חמישה סוגי תאי מדוכים (5 סוגי פיגמנטים ) ובנוסף בתאי המדוכים יש שמן המחדד את הגוון. דג פירנאה וכמה סוגי נחשים הם בעלי הספקטרום הרחב ביותר ,רואים אולטרה סגול בקצה אחד ובקצה השני גלי  אינפראדום.

מיקוד
תפקיד העדשה למקד את האור . העדשה בעלת כושר כיווץ או מתיחה.השרירים המחזיקים את העדשה מקמרים אותה ובכך היא מתמקדת בחלקים המרוחקים . יכולת זו של העדשה שונה בין חיות שונות ובאדם גם משתנה עם הגיל. בכלבים גמישות העדשה מוגבלת ולכן הם קצרי רואי .

חדות ראיה
הכוונה לפרט הקטן ביותר או לרווח הקטן ביותר שהעין יכולה להבחין. ישנו מדד אוניברסאלי שבו  מודדים חדות ראיה .הערך באדם 30, בסוסים 18, בכלב 12 ובחתול 6. כלב אומנם רואה פי 2 יותר פרטים מחתול אבל ב-0.4 פחות מהאדם.לציפורים הצוללות כמו קורמורן , טווח המיקוד גבוה פי 50 מכלב וזאת בזכות השרירים הנוספים שיש להם סביב לעדשה.אך אם זאת חשוב לציין שקשה למדוד חדות ראיה בחיות ולכן התוצאות משתנות.
אז אם קיבלתם את הרושם שראיית הכלבים לוקה בחסר לעומת האדם הינה כמה עובדות המקנות להם יתרון עלינו.

שדה ראייה
מיקום עיני הכלבים מאפשר להם שדה ראיה של 250 מעלות , שדה זה רחב באופן משמעותי משלנו -180 מעלות. אבל בראייה בינקולרית (חפיפה בין העיניים) המאפשרת  לעמוד את העומק טוב יותר אנחנו מובילים.

ראיית לילה
עין הכלב הסתגלה לראיית לילה , האישון והקרנית גדולים יותר מבאדם, תאי הקנים רבים יותר מברשתית שלנו . אך את היתרון הגדול בראיית הלילה מאפשרת שכבת תאים מאחורי הרשתית הקרויה טפטום (רפד). תפקידה  של שכבה זו להחזיר אור (כמו מראה )אל הרשתית ובכך נותנת 2 הזדמנויות לכל פוטון של אור להיקלט ברשתית , ממקסם את הראיה בתנאי אור חלוש .

חדות ראייה במימד הזמן (תדר המיזוג)
היכולת להבחין בין תמונות שמשתנות על רצף של זמן.לרשתית דרוש זמן לקלוט תמונה , אם מופיע תמונה אחרת בזמן זה הן יראו כרצף אחד( כמו סרט), מספר התמונות השונות שאדם מסוגל לראות בשנייה הוא 60, בעלי חיים מהירי תנועה כמו יתושים , זבובים רואים 300 תמונות בשנייה!! (לא סתם הם מתחמקים מרוב המכות הניחתות עליהם). כלבים נמצאים בטווח ביניים ולכן רואים טוב מאיתנו אובייקטים בתנועה. יש סוגי כלבים שיכולים לראות אובייקט נע ממרחק של 800-900 מטר אך אם אותו אובייקט יעמוד ולא יזוז יבחינו בו רק ממרחק הקטן מ500 מטר.

 

 

דרונט בניית אתרים