אייאמס. תזונה משובחת לכל החיים
באנר הרשמה אייאמס
טלפון לשירות לקוחות אייאמס
באנר יוקנובה
באנר סרטונים אייאמס

"צניחה חופשית"


"צניחה חופשית" בקרב חתולים – האם הם נופלים תמיד על הרגלים?

המהפכה התעשייתית הביאה את החתולים להסתובב על בטון ומלט במקום על עצים.
רוב החתולים לא מפחדים מגבהים וכתוצאה מכך מרדף אחרי ציפור /פרפר או סתם טיול לעת ערב לאורך מעקה הבניין יכול להסתיים בנפילה מגובה רב.
למרות שטופריהם לא יכולים להיתפס בבטון ולעצור את נפילתם יש חתולים ששורדים נפילות מגובה רב.
האחראי לכך הוא הרפלקס" יישור לימין" שיש לחתול. 
רפלקס "יישור לימין" הוא המושג המתאר את היכולת של חתולים להסתובב באוויר ולנחות על הרגלים.
השם קצת מטעה כי לא מדובר ברפלקס אחד אלא במספר רפלקסים המתבטאים בסדרה של תנועות מהירות.
כדי לבצע תנועות אלה החתול צריך להתגבר על כמה חוקי פיזיקה .
באופן כללי הנזק לחיה נופלת תלוי בשני גורמים: כוח הכובד (הנובע ממסת הגוף ) ושטח הפנים של החיה המשפיע על מידת התנגדות הגוף לאוויר ולכן משפיע על מהירות הנפילה. לכן נמלים, עכבישים ושאר חיות קטנות לא צריכות לפחד מהשפעת כוח הכובד בשעת הנפילה.
לטובת החתול עומד מבנה גופו: גודלו הקטן יחסית, עמוד שדרה גמיש והעובדה שאין לו עצם בריח. כל אלה מאפשרים לחתול להניע חלקים בשלד שלו בנפרד מחלקים אחרים ולאורך צירים שונים ובכך לבצע פיתול תוך כדי נפילה.
הרפלקס "יישור לימין"  מסתמך על מערכת שיווי משקל הנותנת את המידע על מצב גוף החתול במרחב או במילים פשוטות :מה למטה ומה למעלה, ממש כמו gyroscope במטוסים המונע את בלבול הטייסים כתוצאה מוורטיגו. מערכת שיווי המשקל היא איבר קטנטן באוזן הפנימית של החתול (וגם באוזן האדם)  הבנוי מתעלות מלאות נוזל המצויות במישורים שונים ומתאי חישה. כאשר הגוף נע , נע גם הנוזל בתעלה שנמצאת במישור המתאים, תאי החישה באותה תעלה מגיבים לתנועת הנוזל ומעבירים דחף עצבי אל המוח. המוח מתרגם את המסר למיקום במרחב ואז מתחילה שרשרת של תנועות:בשלב הראשון מסתובב הראש , מיד אחר כך מצמיד החתול את הרגלים הקדמיות אל הראש בעוד הרגלים האחוריות נמתחות ואז מתאפשר סיבוב חצי הגוף הקדמי בתשעים מעלות ואילו חצי הגוף האחורי מסתובב בכיוון הנגדי בעשר מעלות. בשלב האחרון מתבצעות סדרת תנועות הפוכות (פרישת רגלים קדמיות, קיפול האחוריות וסיבוב משלים לכיוון הנגדי). לאחר שהחתול מתיישר הוא מתפנה להגדיל את שטח פניו ממש כמו סנאי מעופף כדי להקטין את מהירות הנפילה, הוא עושה זאת על ידי הרפיית שרירים ומתיחת רגליים . מהירות גוף נופל מגיעה בשלב מסוים של הנפילה למהירות קבועה וסופית, הצונחים "צניחה חופשית" מגיעים אליה לאחר 30  שניות בערך, חתול מגיע למהירות הסופית מהר יותר. אדם ממוצע נופל במהירות של 120 קמ''ש, חתול ב- 60 קמ''ש.

אך לצערנו לא תמיד החתול נופל על הרגלים ו"הצניחה החופשית" עלולה להסתיים רע.
למרות נפלאות האבולוציה אין לזלזל ב"נפילה החופשית" של החתול  וגם אם נראה  כי שרד  את הנפילה בשלום כדאי לגשת לווטרינר כי יתכנו פגיעות פנימיות לא נראות לעין כמו דימומים, קרע של שלפוחית השתן ושבר בלסת. ישנן פגיעות אשר לא מתבטאות באופן מיידי אלא אפילו לאחר מספר חודשים כמו במקרה של קרע בסרעפת.

בניית אתרים