אייאמס. תזונה משובחת לכל החיים
באנר הרשמה אייאמס
טלפון לשירות לקוחות אייאמס
באנר יוקנובה
באנר סרטונים אייאמס

"תשומת לב בכול מחיר "

מכירים את החתול שלא מפסיק ליילל בדיוק כשאתם מנסים לישון? שנושך לכם את כפות הרגליים כשאתם קוראים עיתון?

"Attention seeking cat behavior" ובעברית "חתול הדורש תשומת לב יתרה" הוא מונח המתאר התנהגות בלתי רצויה שמטרתה לעורר תגובה.
התנהגות שכזו קיימת גם בכלבים וגם בילדים. סוג כזה של התנהגות אצל כלבים וחתולים הוא אחת הסיבות הנפוצות בעולם לנטישתם או אפילו להרדמתם.

תשומת לב היא צורך קיומי עבור החתול בדיוק כמו שהיא עבורנו.
חתול שלא מקבל מספיק תשומת לב יעשה הכול כדי לזכות  בה, ובמיוחד חתולים שבאופיים זקוקים ליותר תשומת לב מחתולים אחרים. 
אנחנו קוראים לזה "בעיות התנהגות" אבל בעצם החתולים הם חיות יצירתיות והמתוסכלים שבהם פיתחו מנגנונים שונים להשגת תשומת לב.
ההתנהגויות הבלתי רצויות הנפוצות הן:  התנהגות תוקפנית, גירוד רהיטי הבית או יותר נכון רהיט אחד ובדרך כלל זה הרהיט שהכי יקר ללבכם, עשיית צרכים מחוץ לארגז החול, יללות בלתי פוסקות, קפיצה על מקומות אסורים ,כמו על השיש... כל חתול והיצירתיות שלו.
בהגדרה החתול צריך לבצע את ההתנהגות הבלתי רצויה בנוכחותכם (ולא כשהוא לבד בבית) כי הרי המטרה היא -תגובתכם .
אומנם בגלל שההתנהגות לא רצויה,  התגובה שהחתול יקבל היא לא תמיד זאת שהוא מעוניין בה ,אבל כל סוג של תשומת לב עדיפה על כלום ולכן החתול יתפשר גם על  צעקות וגידופים.
חשוב להפנים שהמכשול הגדול בסיפור -זה אנחנו, או יותר נכון הנטייה שלנו להפסיק באופן אוטומטי כל סוג של התנהגות מעצבנת. כדי להשתיק את החתול אנחנו מושיטים אליו יד, מדברים איתו, מלטפים אותו והכול בכדי להפסיק את היללות הבלתי פוסקות האלה . אם  אנחנו מרוכזים (בקריאה ,בהתבוננות בטלוויזיה, בדיבור בטלפון ) באופן אוטומטי אנחנו מושיטים יד ונוגעים בחתול שמחליט באותו הזמן לתפוס את כף רגלנו המתנדנדת . בעצם על ידי כך אנחנו עזרנו להם לפתח מעגל התנהגות שכזה. גם כאשר התנהגות החתול מתחילה ללא כל מטרה מפורשת ואנחנו מגיבים בכל פעם (ושוב לא משנה איזה תגובה) ,"ההתנהגות" הופכת לאסטרטגיה שלו וכך נוצר מעגל שמתגבר את עצמו. רק כאשר נבין איך התגלגלו העניינים נבין גם מהו סוד הפיתרון.
אבל לפני הפיתרונות המומלצים חשוב לציין שישנן עוד סיבות שיכולות להביא להתנהגויות לא רצויות .למשל יללות בלתי פוסקות יכולות להיות תוצאה של בעיה פיזית הגורמת לכאב ,או לחילופין תובענות לחטיפים אצל חתולים המכורים להם. חתול זקן שהפך לחרש יתחיל לתקשר בצעקות. בנוסף ישנם גזעים יותר ווקאלים מאחרים כמו חתולים סיאמים. עשיית צרכים מחוץ לארגז החול יכולה להיגרם בגלל לחץ משינוי שהתרחש בסביבה ( תינוק חדש שהצטרף למשפחה) או בגלל בעיות בדרכי השתן. חתול ששורט או נושך יכול להיות שהופרד מאימו ואחיו בגיל צעיר ולכן לא קיבל "שיעורי חינוך" לגבי ההתנהגויות המקובלת. זכרו בשלב הראשון תמיד כדאי לגשת לווטרינר לשלול קיומה של בעיה פיזית, כי לדוגמא בעיות בלתי מטופלות בדרכי השתן יכולות להסתיים במוות.

המלצה לפיתרון "התנהגות תשומת לב יתרה בחתול":

שנו את דפוסי תגובותיכם- במקרה וזיהיתם התנהגות קלוקלת שמטרתה –תשומת לב, הפיתרון הוא לשבור את המעגל שנוצר.
פשוט להתעלם באותו הרגע מהחתול, לא להגיב בכלל ובכך להפוך את התנהגות החתול לחסרת תכלית.
ככלל התעלמו מהתנהגות לא רצויה ועודדו התנהגות טובה.ובכך בטלו את הלמידה שהתנהגות לא רצויה היא הדרך הקלה להשגת תשומת לב.
ממגיבים הפכו ליוזמים- קיבעו לוח זמנים קבוע לזמן איכות עם חתולכם. כחצי שעה פעמיים ביום הוא מינון אידיאלי , אם זה בלתי אפשרי מבחינתכם נסו למצוא כמה שיותר זמן.
עצות לניצול זמן זה: במשחק משותף,בטיפוח-הברשה, בעיסוי, בליטוף, בדיבור או באילוף בסיסי(כן גם חתול אפשר לאלף).
חתולים הם חיות אוהבות שיגרה וברגע שחתולכם יבין שיש זמן בו יזכה לתשומת לב ולא צריך לדרוש אותה הוא יפסיק בהדרגה בהתנהגות הלא רצויה שסיגל.
תגמלו חתול רגוע. דווקא שכשהחתול רגוע ושלוו זה הזמן ללטף אותו. בדרך כלל כשחתול עם התנהגות שכזו רגוע אנחנו נוטים לא להפריע לו , חס וחלילה לא להעיר אותו ולגרום לו לצאת שוב בפעילות מעצבנת ברחבי הבית, אבל גישה זו היא טעות. המטרה היא דווקא להגיב על התנהגות חיובית שאנו נוטים לקבל כמובנת מאליה. המסר שהחתול יקבל הוא שדווקא כשהוא רגוע צפויים לו עינוגים. נצלו את הליטופים והמגע עם החתול וערכו מעיין בדיקה על כל גופו לראות אם אין איזה פצע, גוש בעור, קרציות או פרעושים.

ישנם שני יוצאים מן הכלל שדורשים פניה לעזרה מקצועית:
האחד -אם החתול מגביר את עוצמת ההתנהגות השלילית בכדי לקבל תגובה ואז השיטה הטיפולית שונה (ישנן כל מיני שיטות חלק קשורות להרתעה)
והשני-אם החתול מפתח התנהגות אגרסיבית. במקרים אלה מומלץ לפנות למטפלי התנהגות חתולים .
אומנם התייחסתי רק לחתולים אבל התנהגות שלילית שמטרתה לזכות בתשומת לב קיימת גם בכלבים. הביטוי שלה יכול להיות בנביחות, קפיצות, הרס, גניבת חפצים...הסיבות והפיתרונות המוצעים כאן מתאימים גם לכלבים.

בהצלחה
בניית אתרים