אייאמס. תזונה משובחת לכל החיים יוקנובה. תזונה שמבינה את הכלב שלך
באנר הרשמה יוקנובה
באנר אייאמס
טלפון לשירות לקוחות יוקנובה
באנר סרטונים יוקנובה

* לטייל עם הכלב ולחזור בשלום

באיזה עונות כדאי לטייל?
ממה צריך להיזהר?
איזה תרחישים יכולים לקרות ומה כדאי לקחת.
טיול עם כלב זו חוויה: הסקרנות ,ההתלהבות, ההתרוצצות ,כמה שמחה וכמה מרץ, אך תמיד קיים גם גורם ההפתעה, דברים שלא חשבנו שיכולים לקרות או דברים שרק כלב יכול להגות, לפעמים דברים אלה נגמרים בחיוך ועם סיפור טוב לחברה, לפעמים הדברים מסתבכים .

מסלולי טיול
לא כל המסלולים מותאמים לכלב והאופציה להשאיר את הכלב במכונית אסורה בהחלט!
ישנן מספר שמורות טבע וחניוני לילה שהכניסה אליהם מותרת עם כלב רק כשהוא קשור ברצועה ומחסום על פיו,  כדאי לברר זאת לפני שאתם יוצאים .
מסלולים ארוכים מתאימים לכלבים בעלי כושר גופני טוב, כלבים שאינם מורגלים במאמץ גופני יסיימו את הטיול עם כיווצי שרירים קשים.
כלבים עם בעיות לב או בעיות מפרקים מאמץ רב יכול להביא להחרפת הבעיה.
אנשים לא מודעים לכך שכרית כף הרגל של הכלב רגישה לחום ולמצע עליו הכלב דורך,ולכן מסלולים על גבי חצץ,אבני בזלת, אספלט חם, אינם מומלצים מחשש לכוויות או לחתכים.
כדאי להימנע מלעבור בשדות מלענים (זיף ארוך בראש כל גרגיר של שיבולת) .עונת המלענים מתחילה באביב, המלענים נוטים להיתפס על פרוות  הכלב ויכולים לחדור לנחירים, אוזניים, עיניים או בין האצבעות.

מהלך הטיול
יש כלבים חששנים וזהירים שילכו צמוד לבני המשפחה וישנם כלבים סקרנים ותזזיתיים, אלו יכולים ליפול לבורות, למעוד ממצוקים, להידרס,להיעלם או לרדוף אחרי חיית בר, במקרה הטוב גרביל (מכרסם קטן) במקרה הרע חזיר בר.  כלבים כאלה כדאי לקשור ברצועה בקטעים הבעייתיים.
אם כבר נקלעתם לתוך המצב תנהגו בשלווה ובאסרטיביות, תקראו לכלב בטון רגיל ולא לחוץ , רוב הכלבים ישמחו להיחלץ מהסיטואציה הבלתי מוכרת ובכשכוש זנב יבואו לקראתכם.
לחץ, צעקות, היסטריה, רק יחמירו את המצב וישדרו לכלב להוציא לפועל את כוונותיו, לדוגמא להתקיף נחש צפע שנתקלתם בו או לרדת ממצוק תלול.
במפגשים עם חיות בר החשש אומנם קיים מפציעה והעברת מחלות אך בנוסף הם מהווים גורם סטרס נוראי לאותה חיית בר נרדפת שמבזבזת את משאבי האנרגיה שאגרה חודשים במרדף הימלטות שכזה.
חיה נוספת שהכלב יכול לפגוש בלי להיות מודע למפגש זו קרצית הכלב, באזור נגוע יכולות להיות עשרות קרציות הממתינות לארוחת הדם שלהם.
טיפול יעיל נגד קרציות בכלב לפני הטיול ימנע העברת מחלות, לא לשכוח שישנם תכשירים שאינם עמידים למים.

מנוחה
יש כלבים שעושים את מסלול הטיול כפול 4 , כשאתה מתקדם 100 מטר הם כבר הספיקו לבדוק מה יש קדימה, בצדדים וכמובן לחזור ולבדוק שאתה בסדר, אותם כלבים גם לא יודעים לעצור ולנוח. בתור המבוגר האחראי אתה צריך לדאוג שיעצרו וישתו ואם הכלב מתעקש כשאתה עוצר לבדוק בדיוק מה קורה בקצה ההר, קשור אותו בצל ותן לו מים.

עונות מומלצות
רוב המפגעים קשורים לקיץ: הכשות נחשים, מלענים, קרציות, התייבשות, מכת חום. בחורף מגיעים הכלבים אלינו הוטרינרים בעיקר מפגיעות על רקע החלקה ממשטחי סלע  חלקים(זה רלוונטי לא רק לחורף אלא לכל מקום רטוב, כמו בקרבת מעיינות ומפלים) או ממעורבות בתאונות דרכים.

מכת חום
כלבים מקררים עצמם על ידי ''הלחתה''(בתהליך "ההלחתה" הכלב מגביר את קצב נשימתו וכמות יותר גדולה של אוויר נכנסת לחלל הפה. הקירור מושג על ידי מעבר האוויר על פני כלי הדם בלשון ובחלל הפה הגורם להורדת טמפרטורת הדם ואידוי הרוק) , כשחם, כשאין רוח וכאשר אחוזי הלחות גבוהים כמו במצב של עומס חום, יכולת הקירור של הכלב נפגעת.בנוסף כלבים ממשיכים בפעילות עד קצה יכולתם, בעיקר כשמדובר ברצונם לרצות אותך.רוב המקרים של מכות חום מגיעים לווטרינר בשלב שהכלב כבר התמוטט ולכן אחוזי התמותה גבוהים. לכן חשוב לשים לב לסימני מצוקה ראשונים של הכלב כמו נשימות מהירות, אודם של אפרכסות האוזניים וחולשה .כעזרה ראשונה ועד לקבלת טיפול רפואי יש לקרר את הכלב עם מים קרים(לשפוך עליו או מגבת ספוגה) ומזגן המכוון ישירות על הכלב.בסיכון גבוה מצויים בעיקר כלבים פחוסי אף (כמו בולדוג אנגלי, בולדוג צרפתי, פאג, פקינז, בוקסר...),כלבים שמנים, גורים, כלבים זקנים וכלבים שבריאתם לקויה. כלל אצבע הוא שאין לצאת עם כלב לפעילות מאומצת או לזמן ארוך בעומס חום .

ציוד דרוש
מים-כלי למים, מים טריים וקרים. כלב צריך לשתות כמה שהוא רוצה, כמות המים שכלב צריך לשתות במנוחה ליום היא כ-60 מ''ל לקילו. במאמץ מתון או ביום חם הכמות היא פי שתיים ובמאמץ כבד או בעומס חום גבוה פי 3 ויותר אל תסמכו על מקורות מים טבעיים, יש סיכוי במדינתנו השחונה שהם יהיו יבשים או לא ראויים לשתיה.מזון- עדיף מזון מרוכז אנרגתית עם כמות האכלה קטנה,כך שיש פחות לסחוב ושגורם פחות עומס על מערכת העיכול של הכלב. מחסום פה ורצועה היות ובחלק מהמקומות הם נדרשים על פי חוק. חגורת בטיחות (ריתמה)לרכב. יש לברר מראש את מספר הטלפון של מרכז חירום ווטרינרי באזור הטיול.
 
המטרה היא לא להרפות את ידיכם אלא להפך- להבטיח לכולם טיול שכולו הנאה!

 

דרונט בניית אתרים