אייאמס. תזונה משובחת לכל החיים יוקנובה. תזונה שמבינה את הכלב שלך
באנר אייאמס
באנר הרשמה יוקנובה
טלפון לשירות לקוחות יוקנובה
באנר סרטונים יוקנובה

האם הכלב שלי סנילי?

הכלב המבוגר שלכם משוטט בבית ונתקע בפינות או ברהיטים, מבולבל, חסר התמצאות, הולך לאיבוד בחצר, ביום ישן שינה עמוקה מהרגיל, ובלילה מתחיל בצעדה חסרת פשר, הכלב מתעלם כשקוראים בשמו למרות שאין לו בעיות שמיעה והוא מסתכל עליכם לפעמים במבט של "תזכיר לי מי אתה?".
 
אכן הכלב שלכם כבר זקן אך למרות מה שרובנו נוטים לחשוב ההתנהגות המתוארת כאן אינה חלק מסימנים של הזדקנות נורמאלית .
כלבים נחשבים מבוגרים כבר מגיל 7 וזקנים מגיל 10.
שינויי הזדקנות טבעיים כוללים ירידה בשמיעה, בראיה ובחוש הטעם, רגישות למזג אויר, קשיים בתנועתיות וחשיפה גבוהה יותר למחלות.
לעומת זאת הידרדרות ביכולת התפקודית הקוגנטיבית המתחוללת בגיל מבוגר וקשורה לשינויים מבנים וכימים שקורים במוח ופוגעים בתפקודו.
שינויים אלה יכולים לנבוע מגורמים שונים ונפוצים כמו גידול סרטני, מחלות זיהומיות או מסינדרום דמנציה -שטיון (המונח המקצועי - (Canine Cognitive Dysfunction Syndrome - CDS בדמנציה זו שוקע חלבון במוח (דפוס דומה מאוד למשקע הנמצא במוחם של אנשים חולי אלצהיימר) ומפריע לפעילות התקינה של המוח, כמו כן קיימת ירידה בפעילות הדופאמין (מוליך עצבי במסלולים הקוגנטיבים) ועליה בהיווצרות רדיקלים חופשים -חומרים לא יציבים כימית הגורמים לנזק בתאים.
 עם עליית הגיל ההסתברות לפגיעה הדמנטית הולכים וגדלים:
 עד גיל 7 20%
גיל 11 32%
גיל 11-16 66%
 גיל 16 כמעט 100%
 
לא ברור מדוע כלב אחד יפתח סימני דמנציה וכלב אחר יזדקן בכבוד, למרות שידוע שיש כאן מרכיב גנטי.
 
איך מאבחנים?
 מאחר וכלבים מבוגרים יכולים לפתח בעיות בריאותיות שונות בעלות סימנים הדומים לסינדרום דמנציה זה, האבחון נעשה רק לאחר שלילת מחלות אחרות.
כשנשללו מחלות אחרות והכלב מפגין את 4 הקטגוריות התנהגותיות הבאות:

במצב שינה/ עירנות, עשיית צרכים בבית. האבחון לכיוון דמנציה הוא כמעט ודאי.
 
מה אפשר לעשות?
 הסימנים מתחילים בהדרגה ולכן לרוב לא מאתרים את השלבים המוקדמים של המחלה.
בעלי הכלב, שהם הראשונים המזהים את השוני החל בכלבם המבוגר, נוטים לחשוב שהכלב רק מזדקן (וגם נוח יותר לחשוב כך..) ולא מבקשים עזרה או טיפול עד שמגיע השלב בו הכלב עושה את צרכיו בבית, שלב שלרוב האנשים קשה להתמודד איתו ובצדק.
חשוב לדעת שעם טיפול משולב אפשר לשפר את תפקוד הכלב ואת איכות חייו וחיינו. כמובן שככל שמתחילים את הטיפול מוקדם יותר השיפור שיושג יהיה גדול יותר.
העשרה סביבתית
 גירויים מנטליים יום יומיים, כמו תקשורת ומגע פיזי, הוכחו כמונעים הידרדרות.
רק בגלל שהכלבים המבוגרים ישנים רוב היום אין זה אומר שהם לא מעוניינים ולא יכולים ללמוד דברים חדשים.
צריך להשתמש באינטליגנציה שלהם כדי לשפר את איכות חייהם. חשוב להרבות בתקשורת איתם, לנסות ללמד אותם פקודות פשוטות חדשות (אפילו אם לא למדו אותם עד כה...), לתרגל פקודות ישנות, לקנות להם צעצועים, לצאת לטיולים, לדבר איתם, ולפנות זמן להברשת הפרווה.
 היו מודעים לכך שגם אם מלטפים את הכלב ובאמצע הוא עוזב, אין זה אומר שהוא לא מעוניין במגע אלא זהו אחד הסימנים האופייניים לבעיה ולכן חשוב להרבות במתן תשומת הלב והיחס.
אם שמיעתו של הכלב נפגעה מומלץ לתקשר איתו בשפת הסימנים.
חשוב לשמור על שיגרה ולהימנע משינויים. לפעמים צירוף של כלב חדש למשפחה מכניס גירויים חדשים לבית ומביא לחידוש נעוריו של הכלב המבוגר, אך אם הכנסה של כלב נוסף נראית לכם בעייתית רצוי לצאת עם הכלב המבוגר למפגשים קבועים עם כלבים אחרים.
 

מזון
 חשיבות רבה ישנה לתזונה מאוזנת לכלבים מזדקנים היות והיא עונה על מכלול שינויים המתרחשים: שמירה על משקל אופטימאלי, בריאות המפרקים, היגיינת הפה, מניעת דלקות, וסיוע למערכת החיסונית .
 אך כשהכלב סובל מבעיות דמנציה יש לכך משנה תוקף- חשוב להקפיד שבמזון הסניור יהיו נוגדי חמצון טבעיים וL---קרניטין להקטנת הצטברותם של הרדיקלים החופשיים. חומצת שומן אומגה 3, המשתתפת בבניית קרום התא ומביאה לשיפור בהעברת מסרים עצביים . אומגה 3 גם מונעת את הרס המיאלין (מעטפת של סיבי העצב) ,מעודדת את חידוש בנייתו ובכך מפחיתה פגיעות במסלולים העצבים.
 

תרופות
 קיימות תרופות המאריכות את פעילותו של הדופאמין ,מפחיתות את היווצרות הרדיקלים החופשיים במוח ומשפרות את העברת הגירויים במסלולים העצבים.
 
אכן עצוב לראות את הכלב שליווה אותך כל כך הרבה שנים מפתח סימנים של דמנציה, אך זכור שלא עם כל השינויים צריך להשלים , עם גישה נכונה וסיוע תרופתי אפשר להמשיך לחיות איתו חיים מהנים.

 


 

דרונט בניית אתרים