אייאמס. תזונה משובחת לכל החיים יוקנובה. תזונה שמבינה את הכלב שלך
טלפון לשירות לקוחות יוקנובה
באנר אייאמס
באנר הרשמה יוקנובה
באנר סרטונים יוקנובה

* כאבי שיניים

 

כאב שיניים- לא צריך לומר יותר מזה למי שחווה זאת במו שיניו.ומי לא?

תארו לכם מה קורה בפה של הכלבים והחתולים שלנו? כמה מאיתנו מצחצחים שיניים לחיית המחמד שלהם? בארה''ב מדובר ב10% מהבעלים, בארץ אפשר לנחש שהמספר אפילו נמוך מזה .לא שאנחנו לא רוצים, אנחנו קונים משחה ומברשת לבובי  אבל זה פשוט לא יוצא או שלאחר ההתנסות הראשונה בובי מזהה את המברשת ומתחיל מרדף בכל הבית . האמונה שלכלבים ולחתולים אין כאבי שיניים  אולי מאפשרת לנו לישון יותר טוב בלילה אבל היא לא נכונה, סף הכאב שלהם זהה לשלנו, רק שלנו אין את המטען האבולוציוני שהם ירשו מאבותיהם -להסתיר כל סימן של חולשה .

לפניכם כמה עובדות שאולי לא ידעתם על מה שקורה בפה של הכלב או החתול שלכם :  

·         לכלב 42 שיניים, לחתול 30, לנו יש 32 שיניים

·         סביב גיל 3 חודשיים שיני החלב מוחלפות בשיניים קבועות, בתהליך הלוקח כ- 5 חודשים (תלוי בגזע), היות והשינים הקבועות לא תמיד בוקעות מתחת לשיני החלב יכול להיווצר מצב בו שיניי החלב אינן נופלות, התופעה שכיחה בשיניים הקדמיות ובניבים של גזעים קטנים. מצב שכזה גורם לצפיפות יתר בפה ומשפיע על מבנה הלסת ושאר השיניים ולכן דרושה התערבות והוצאתן על ידי הווטרינר.  

·         מחלת החניכיים היא הבעיה הבריאותית מספר 1 אצל כלבים וחתולים. 80% מהכלבים והחתולים מעל גיל שלוש יסבלו מבעיות שיניים.

·         כמו באנשים גם בחיות המחמד לגנטיקה תפקיד מרכזי בקביעת מבנה הפה ובריאות השיניים . המשפיע העיקרי הנוסף הוא: תזונה, האשם העיקרי הוא מזון רך,דביק כמו מזון בייתי או שימורים. הימנעו או המעיטו מתן מזון שכזה.

·          כלבים מגזעים קטנים נוטים לסבול יותר מבעיות שיניים, הפה שלהם קטן יחסית מלהכיל את כל השיניים .

·         בחתולים מחלות חניכיים הם סימן שכיח למחלות ויראליות קשות .

·         הפה של כלבים וחתולים ממש כמו הפה שלנו מאכלס חיידקים באופן נורמאלי. נוכחותם משפיעה על השיניים, החניכיים ועל הלשון.

·         מחלת חניכיים מתחילה בהיווצרות רובד רך (פלאק)על גבי השיניים, רובד זה מכיל חיידקים ,רוק ושאריות מזון , אם הרובד לא מוסר החיידקים מייצרים חומרים וביחד עם מינרלים מהרוק נוצר תהליך הסתיידות ונוצרת אבן שן (מעטה חום צהוב על גבי השן). אבן השן מגרה את החניכיים ומביאה להיווצרות דלקת. ללא טיפול התהליך ימשיך וידרדר לנסיגת חניכיים, חשיפה של שורש השן ,הרס העצם והרקמות התומכות בשיניים ועד לאובדן השן.

·         ניתן למנוע את התפתחות התהליך על ידי הורדה מתמדת של שכבת הרובד באמצעות צחצוח של שיניים,יש לצחצח בזוית של 45 מעלות בתנועות סיבוביות. היות והרובד מצטבר על השן בערך תוך 24 שעות מהצחצוח הקודם, תדירות הצחצוח המומלצת היא יום יומית ,בעיקר בגזעים קטנים וחתולים ,או מינימום 3 פעמים בשבוע בגזעים גדולים.

·         משחת שיניים של אנשים אינן מיועדות לבליעה ולכן מכילות חומרים רעילים או מגרים לקיבה  של כלב או חתול , כמו פלואור או קסיליטול. השתמשו אך ורק במשחת שיניים המותאמת לכלבים וחתולים אשר ניתנת לבליעה.

·         את אבן השן אפשר להסיר רק על ידי ניקוי מקצועי שלל השיניים, פרוצדורה שנעשית בהרדמה מלאה אצל הווטרינר. ולכן כדאי להקפיד להגיע לווטרינר לבדיקות שגרתיות.

·         סימנים המצביעים על בעיות בשיניים ובחניכיים: לפעמים החיה אינה מראה סימנים והבעיות מתגלות רק בבדיקה שגרתית.  במצב הראשוני הסימנים הם: חניכיים אדומות ונפוחות, דימומים, ריח רע הנובע מגזים הנוצרים על ידי חיידקים, שינוי צבע השן,כאב וקשיי לעיסה ,שינוי הרגלי האכילה או הלעיסה- הכלב יעדיף ללעוס בצד הבריא . חתולים ייללו או יוציאו קולות תוך כדי לעיסה . עם הידרדרות המצב הכאב יביא לירידה בתיאבון עד להפסקת אכילה, לדיכאון ולהתנהגות אגרסיבית.

·         נפיחות או פצע מפריש מתחת לעין סביר שמקורו בזיהום בשן חותכת רביעית בלסת העליונה.

·         ואם עדיין לא השתכנעתם בחומרת המצב אז אני מקווה שהמידע הנוסף יעשה זאת- חיידקים שיחדרו לזרם הדם בעת מחלת החניכיים עלולים לגרום לפגיעה באברים מרכזים נוספים כמו כליה ,כבד,מסתמי הלב...

·         עששת אינו מצב נפוץ בכלבים וחתולים כמו שהיא נפוצה באנשים.         

·         שיניים שבורות נפוצות בכלבים ,שכבת ציפוי השן בכלבים חלשה יותר מזו שבאנשים, שיניים שבורות נגרמות מטראומה, ממשחקי משיכה או בכלבים הנוטים  לנשוך עצמים קשים כמו אבנים. הצורך בטיפול קשור לעומק השבר,שן שבורה עד לחשיפת מוך השן (החלל המרכזי המכיל כלי דם ועצבים) יכולה להביא לזיהום. סימן ראשון לניב עליון שבור יכול להיות התעטשויות או הפרשה מהאף!

·         בעיות מולדות בסגר הפה  (יחס סגירה לא נכון בין השיניים כתוצאה מבעיה במבנה הלסת) יכולות להביא לשיניים חודרניות, לכאב ולתוקפנות.

·         חטיף או משחק דנטאלי טוב  נמדד במשך הזמן שהכלב לועס,ככל שזמן זה עולה, הצעצוע או החטיף יעילים יותר.

·         הקשר בין תזונה לבעיות שיניים וחניכיים- גריסת כופתיות פריכות וקשות עוזרת בהסרת הפלאק (הרובד הרך) באופן מכני . אך אין זה מספיק כי הגריסה נעשית, מן הסתם, רק בזמן הארוחה ווגם לא על ידי כל השיניים, למשל הקדמיות והניבים לא משתתפים בגריסה ואילו הפלאק מתפתח בין הארוחות ועל כל השיניים. מחקר שנערך ביוקנובה ארה"ב, שנתמך ע"י הארגון האירופאי הווטרינרי לרפואת שיניים, מצביע על יעילות קלינית מוכחת של הנוסחה הדנטאלית במזונות יוקנובה לכלבים בוגרים ומבוגרים  : עד  55% הפחתה בהצטברות אבן שן בכלבים לאחר 4 שבועות בלבד! בעוד שהסרה מכאנית של האבנית תוך כדי גריסת הכופתיות בשעת הארוחה קיימת במידה זו או אחרת בכל המזונות היבשים במזונות יוקנובה יש פעולה מניעתית נוספת : את הכופתיות של יוקנובה מצפה שכבה דקה של מינרלים מיוחדים אשר משתחררים מהכופתיות בזמן גריסתן.מינרלים אלה מצפים את כל השיניים (גם השיניים שלא השתתפו בלעיסת המזון) בשכבה דקה המונעת הצטברות הרובד החיידקי על פני השן ועל כן, בהמשך, מפחיתה את הצטברות אבן השן.הפעילות ההגנתית על השיניים עובדת גם בין הארוחות.

 

בעיות השיניים הן כואבות ופוגעות באיכות חיי הכלב והחתול ,אל תתעלמו, עשו מה שאפשרי למניעה ולטיפול . 

 

 

דרונט בניית אתרים